کوکوپیت

کوکوپیت

کوکوپیت (Cocopeat) اخیرآ به طور گسترده ای به عنوان بهترین بستر رویش بذز قلمه، انواع پیاز و نشاء گلهای رز ،لیلیوم، لیسیانتوس و سایر گیاهان زینتی و صیفیجات شناخته شده است و در کاشت انواع محصولات باغی و گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرد واز نظر اقتصادی در مقایسه با پیت موس (Peat moss) بسیار اقتصادی تر می باشد. کوکوپیت را می توان به عنوان خاک گلدان، بستر کشت هیدروپونیک ،کاشت چمن ،تولید قارچ و تولید انواع نشاء مورد استفاده قرار دارد.
مزایای کوکپیت:
۱- تخلخل هوای عالی:
الیاف نارگیل حتی زمانی که از آب اشباع شده باشد تخلخل هوایی بسیار خوبی را دارا بوده و با کاربرد صحیح موجب افزایش رویش بذر ،ریشه ،گل و میوه در گیاهان می شود. این نتایج در بخش صیفی به خصوص گوجه فرنگی و نیز در بخش تولید گلهای شاخه بریده به خصوص گل رز و گل لیلیوم ودر بخش کاشت بذر درخت و درختچه قابل توجه بوده است.
۲- ظرفیت نگهداری بسیار خوب آب:
ظرفیت نگهداری آب در هر غالب کوکوپیت فشرده ۷ تا ۱۰ لیتر آب بوده و رطوبت را بیشتر از پیت موس به خود جذب و گیاه به سرعت رشد می کند و کیفیت گیاه را به خصوص در شرایط آب و هوایی خشک یا زمان فروش حفظ می کند.
۳- آبیاری بهینه:
 کوکوپیت بر خلاف پیت موس رطوبت را حتی از هوای خشک جذب می کند این سهولت خیس شدن و خصوصیت زه کشی سریع الیاف نارگیل بدان معنی است که الیاف نارگیل نیازی به ابیاری مکرر و در فواصل کوتاه ندارد . این امر منجر به کاهش مصرف کود و هزینه کمتر آبیاری می گردد.
۴ – کاهش زمان جوانه زنی(germination)  رشد سریع ریشه :
کیفیت ذاتی الیاف  نارگیل ، در دسترس بودن اب و هوای بهینه برای یشه دار نمودن سریع و تکثیر ایده ال گیاه می باشد . در بسیاری از موارد این امر منجر به سرعت بیشتر ریشه دار شدن قلمه ها در طول سال و نیز استفاده بهینه از فضای گلخانه و تجهیزات می گردد.
۵ – فاقد علف هرز و هرگونه بیماری های ناشی از خاک:
کوکو پیت به دلیل انکه الیاف نارگیل (Coir)  بالاتر از سطح زمین رشد می کند ، هیچ گونه بذر علف هرز و بیماری های ناشی از خاک را به همراه ندارد.
۶- ماندگاری کوکوپیت:
کوکوپیت بر خلاف تمامی رقبایش ، دیرتر ازبین می رود وبه علت دارا بودن ماده چوبی (Lignin) به مقدار ۴۵ % این اطمینان را به وجود می اورد که درمحیطهای کشت به خوبی به مددت زمان طولانی باقی بماند .
الیاف کوکوپیت در خاک به مدت ۴ – ۵ سال باقی مانده و از تراکم و فشردگی ذرات خاک جلوگیری کرده و محل مناسبی را برای رشد و توسعه ریشه فراهم می نماید.
۷- محمدود PH ایده آل
کوکوپیت دارای PH  ایده ال بین ۹/۵ تا ۵/۶ بوده وبه خنثی نمودن  PH  خاک کمک می کند و موجب جذب مناسب مواد غذایی به ریشه خواهد شد .
۸ – جایگزین مناسب
بهترین جایگزین مناسب برای پیت موس ، پشم سنگ ، ورمیکولیت ، پرلیت ، سنگ خلل و فرج دار (Pumice) ، خاک رس منبسط  شده می باشد .
مشخصات فنی قالبهای فشرده شده کوکوپیت :
مشخصات قالبهای کوکوپیت عرضه شده به شرح زیر می باشد :
۱ – وزن هر قالب فشرده شده : حدود ۵/۴ ای ۵ کیلوگرم
۲- ابعاد هر قالب فشرده شده : حدود ۱۲*۲۸ * ۲۸ سانتی متر
۳- میزان فشردگی : ۵ به ۱
۴ – قالبهای کوکویت عرشه شده در ایران محصول سال ۲۰۰۹ از کشور سریلانکا می باشد .
نحوه استفاده از کوکو پیت :
هرقالب کوکو پیت را در ظرفی محتوی ۱۰ – ۸ لیتر آب (جهت غنی نمودن کوکوپیت می توان همراه آب مواد غذایی نیز اضافه نموده ) قرار داده و پس از جدا شدن الیاف از هم به صورت خالص یا به همراه پرلیت مورد استفاده قرار می گیرد . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال گل به تمام نقاط کشور

پشتیبانی 24 ساعته

تضمین کیفیت و قیمت

تلفن 3330 3300 021

X